Dnes je neděle 24.06.2018,
svátek slaví:
Jan
Zítra má svátek: Ivan - Blahopřejeme
Zašlete květinu:
České květiny - online
Počasí Česká republika

Počasí

Pořádané akce
+ Zdarma přidat akci Kalendář akcí zde »

Reklama

Ubytování v regionech
Pozvánka na výlet
Aquacentrum Bohumín - Ostravsko
Aquacentrum Bohumín Aquacentrum Bohumín nabízí  plavecký bazén  o délce 25 m a 5 plaveckých drah. ...
Aquapark Špindl - Krkonoše
Aquapark Špindl Aquapark - Špindlerův Mlýn Vám nabízí příjemnou relaxaci v rekreačním a dětském ...
Horská bobová dráha - Krkonoše
Horská bobová dráha Horská bobová dráha  je dlouhá 900 m, z toho je 700 m sjezdu. Na horní stanici Vás ...
Hrad Bečov nad Teplou - Západočeské lázně
Hrad Bečov nad Teplou Hrad Bečov nad Teplou.  Při jeho prohlídce Vám bude průvodce vyprávět historii vskutku ...
Lázně Bohdaneč - Pardubicko
Lázně Bohdaneč Lázně Bohdaneč je turisticky zajímavý východočeský region,  oplývá rybníky a ...
Minoritský klášter ve Znojmě - Jižní Čechy
Minoritský  klášter ve Znojmě Minoritský  klášter ve Znojmě. Minoritský klášter najdeme ve městě Znojmo, v ...
Mořský svět - Praha
Mořský svět Mořský svět. V září 2005 bylo otevřeno v Mořském světě obří akvárium, největší ...
Možděnice - Pardubicko
Možděnice Vítá vás skanzen Možděnice. Nabízíme vám tip na výlet.  Dílny venkovských řemesel ...
Muzeum východních Čech - Královehradecko
Muzeum východních Čech Muzeum východních Čech v Hradci Králové je jedním z největších regionálních ...
Naučná stezka - Šumárnická - Bílé Karpaty
Naučná stezka - Šumárnická Šumárnická naučná stezka vede Dolňáckém a Horňáckém.  Vítejte v Bílých Karpatech. ...
Pinkasova synagoga - Praha
Pinkasova synagoga Pinkasova synagoga. Kromě využití jako pietního místa je synagoga během vysokých ...
Rozhledna Oslednice - Vysočina
Rozhledna Oslednice Rozhledna Oslednice.  Na vrchu Oslednice (577 m) u Telče stávala dřevěná ...
Ski areál Brněnka - Jeseníky
Ski areál Brněnka Ski areál Brněnka nabízí  3 sjezdovky a  2 vleky s celkovou kapacitou 1000 osob za ...
Štefánikova hvězdárna - Praha
Štefánikova hvězdárna Štefánikova hvězdárna stojí v Petřínských sadech u Hladové zdi, vybudované v době ...
Třebíč - Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť - Vysočina
Třebíč - Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť Třebíč - Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť. Románsko-gotická bazilika sv. Prokopa a ...
Zámecký pivovar - Polabí
Zámecký pivovar Zámecký Pivovar se nachází v bezprostřední blízkosti Labe v sousedství mlýna a zdymadla. ...
Zámek Mělník - Praha
Zámek Mělník Zámek Mělník. Z oken mělnického zámku je vidět soutok Labe a Vltavy. V době, kdy se ...
ZOO Park Vyškov - Brno a okolí
ZOO Park Vyškov ZOO Park Vyškov. V zoologické zahradě Vyškov se nachází  výběhy venkovních expozic ...
Zřícenina hradu Helfštýn - Haná
Zřícenina hradu Helfštýn Zřícenina hradu Helfštýn. Hrádek založil v roce 1306 loupeživý rytíř Friduš z Linavy, ...
Rozmanite-ubytovani.cz » Muzea » Plzeňský kraj » Plzeňsko » Západočeské muzeum v Plzni
Muzea » Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni

  - Muzea
«zpět
Kraj:Plzeňský kraj
Okres:Plzeň
Město:Plzeň
Region:Plzeňsko
Západočeské muzeum v Plzni
| více
Přímý kontakt
Západočeské muzeum v Plzni
Kopeckého sady 2
301 00 Plzeň
emailinfo@zcm.cz
www www.zcm.cz
telefon

+420 378 370 111


Galerie:

 Popis:

Západočeské muzeum v Plzni. Západočeské muzeum patří k nejvýznamnějším muzejním ústavům v Čechách a významným střediskům vědecké práce v řadě vědních oborů. Stotřicetiletá historie muzejnictví v Plzni odráží kulturní a politický vývoj českého státu i regionálních dějin. Osudy plzeňského muzejnictví jsou nerozlučně spjaty s dějinami Plzně a západočeského regionu.

STÁLÉ EXPOZICE ZÁPADOČESKÉHO MUZEA V PLZNI: Plzeňská městská zbrojnice Míšeňský porcelánZobrazit velkou mapu

 Historie:

Stotřicetiletá historie muzejnictví v Plzni odráží kulturní a politický vývoj českého státu i regionálních dějin. Osudy plzeňského muzejnictví jsou nerozlučně spjaty s dějinami Plzně a západočeského regionu.První pokusy o založení plzeňského muzea jsou spojeny se jménem ředitele plzeňského premonstrátského muzea Josefa Stanislava Zaupera v roce 1847. Jeho součástí se měly stát gymnasiální a městské sbírky.

Další také neúspěšné pokusy, tentokrát z iniciativy Obchodní a živnostenské komory v Plzni jsou spojeny se jmény Ignáce Schiebla (r.1851) a Hugo Jelínka v roce 1867. V tomto roce je založen i podpůrný spolek s názvem Spolek průmyslového muzea a permanentní výstavy výrobků a surovin kraje plzeňského. Až roku 1878 prosadil "Spolek přátel literatury a vědy české" zřízení muzea a vypracoval jeho stanovy. Podle tohoto návrhu se měly sbírat předměty historické, národopisné a přírodovědné, muzeum mělo zastávat také funkci muzea průmyslového. Dne 8.listopadu 1878 zřídilo Obecní zastupitelstvo města Plzně Obecní muzeum pro město Plzeň a západní Čechy.Současně byly pro muzeum poskytnuty prostory v přízemí gymnázia ve Fodermayerově ul. (dnes budova Státní vědecké knihovny v Plzni).

Po nezbytných úpravách bylo muzeum zpřístupněno veřejnosti 24.července 1880. Zaměření a značný nárůst sbírek si vynutil reorganizaci muzea. Dne 7.listopadu 1888 bylo muzeum rozděleno na dva samostatné ústavy Západočeské umělecko-průmyslové muzeum a Městské historické muzeum. V témže roce rozhodlo obecní zastupitelstvo o stavbě nové muzejní budovy. Vypracováním návrhu a projektu byl pověřen architekt Josef Škorpil, ředitel uměleckoprůmyslového muzea. Projektové práce byly ukončeny v roce 1895. V roce 1898 dokončila hrubou stavbu budovy plzeňská firma Eduard Kroh. Stavební práce byly ukončeny v roce 1899. Na vnitřní výzdobě se podílela řada předních umělců.

Plastická výzdoba fasády i štuková výzdoba v sálech byla provedena podle návrhů sochaře Celdy Kloučka, lunety jubilejního sálu zhotovil Augustin Němejc a výzdobu hlavního schodiště doplnil sochař Vojtěch Šaff v roce 1900 rozsáhlým reliéfem "Dívčí válka". Sbírky uměleckoprůmyslového muzea i muzea historického byly v nové budově zpřístupněny veřejnosti v roce 1913.Mimořádný význam v tehdejší době měl výnos c.k. ministerstva vnitra ze dne 23.října 1901, kterým bylo uděleno obci král. města Plzně "na základě Nejvyššího rozhodnutí povolení, by své historické a průmyslové muzeum pojmenovala dle Nejvyššího jména Jeho Veličenstva Museum císaře a krále Františka Josefa I. a opatřila je nápisem Francisco-Josephinum. Dle tohoto Nejvyššího rozhodnutí budou se tyto ústavy nazývati: Historické muzeum císaře a krále Františka Josefa I. v Plzni. Západočeské umělecko-průmyslové muzeum císaře a krále Františka Josefa I.

V roce 1909 vznikl v Plzni Kroužek přátel starožitností pod vedením Ladislava Lábka. Na jeho činnost navázala v roce 1911 Společnost pro národopis a ochranu památek Plzně a okolí. V roce 1914 město zakoupilo pro potřeby této společnosti Gerlachovský dům v Dřevěné ulici pro účely národopisného muzea. Vlastní Národopisné muzeum bylo ustaveno 22. února 1918.Vedoucí pracovníci Západočeského muzea byly po roce 1918 v popředí muzejní a muzeologické činnosti Československé republiky. Ředitel Historického muzea PhDr. Frídolín Macháček byl iniciátorem a vůdčím duchem Svazu československých muzeí. Dne 27.-28.září 1919 jednal v Plzni poradní sbor Svazu českých muzeí. Členy poradního sboru byl vedle Z.Wirtha, K.Gutha i Frídolín Macháček, který vypracoval koncepci činnosti Svazu. Jeho koncepce muzejní práce má trvalou platnost a ve svých základních principech nebyla dodnes překonána.

Počátkem července r.1925 ředitel Národopisného muzea Ladislav Lábek zpracoval zásady muzejní evidence a správy sbírek. Tento evidenční systém byl základem všech Směrnic pro správu sbírek v muzeích a galeriích do nedávné doby. Ředitel Uměleckoprůmyslového muzea univ.prof. Jindřich Čadík byl uznávaným zakladatelem klasické archeologie na Karlově universitě. Jeho práce mají platnost i v dnešní době. Od března 1939 se vlivem nástupu totalitního režimu práce muzeí na dlouhá léta politizuje. V březnu 1939 bylo uzavřeno legionářské Muzeum osvobození - expozice Historického muzea. Dne 19.července 1940 část sbírek odvezla Německá státní policie neznámo kam.

Ředitelé muzeí byli penzionováni a později zatčeni. Dne 17.ledna 1944 ředitel Historického muzea Dr. Fridolín Macháček a následně 3.července ředitel Uměleckoprůmyslového muzea prof.dr. Jindřich Čadík. Německá správa dne 15.3.1943 sloučila muzea pod jednu německou správu, částečně zrušila expozice a provedla přesuny sbírek mezi jednotlivými muzejními budovami. Konec roku 1944 a poč. roku 1945 byly na Plzeň podniknuty opakované nálety spojeneckých armád na centrum Plzně. Při těchto náletech byla poškozena především muzejní budova. Byly však částečně poškozeny i sbírkové předměty. Ihned po skončení války muzejní pracovníci provedli celkovou revizi a nové uložení sbírek. Bylo zjištěno, že více škody bylo způsobeno administrativními zásahy než válečnými událostmi.

Všechna muzea úzce spolupracovala po roce 1945 na obnově plzeňského muzejnictví. V letech 1945-47 vedoucí pracovníci plzeňských muzeí řešili otázku zda budou v Plzni tři samostatná muzea nebo muzeum sloučené v jeden právní celek. Diskusi za ně vyřešila změna politické orientace státu v roce 1948. Dne 8.března 1948 byla všechna plzeňská muzea sloučena definitivně do jediného ústavu s názvem Západočeské muzeum v Plzni. Krátce poté byl z fondů Západočeského muzea vyčleněn Archiv města Plzně, v roce 1950 knihovna Historického muzea byla převedena do vznikající Státní vědecké knihovny v Plzni a jako poslední bylo provedeno rozdělení fondu obrazů a plastik mezi muzeum a nově vzniklou Západočeskou galerií v roce 1953. Tím byl s konečnou platností rozdělen sbírkový fond, který v plzeňských muzeích vznikal od roku 1878.

Roku 1958 bylo muzeum volně spojeno s galerií a nově vzniklým Krajským střediskem státní památkové péče a ochrany přírody v jeden administrativní celek pod názvem Krajský vlastivědný ústav v Plzni. Tento nefunkční konglomerát organizací rozdílného zaměření měl jen krátké trvání. Již v roce 1960 se osamostatňuje Krajské středisko SPPOP i Západočeská galerie v Plzni. Galerie a muzeum však užívají historickou budovu muzea až do roku 1985. Západočeské muzeum v Plzni rozšiřovalo však i nadále své aktivity. V roce 1959 vzniklo v prostorách bývalé sladovny ve Veleslavínově ul.6 Pivovarské muzeum, jako pobočka Západočeského muzea. Nákladem muzea byl tento objekt opraven a v 70.letech vybudována důstojná expozice pivovarnictví v Plzni. V březnu 1987 byl objekt se sbírkovým fondem předán z nařízení rady ZKNV Plzeňským pivovarům st.p.v Plzni. V této souvislosti bylo nutno přesunout depozitáře a pracoviště odborných muzejních oddělení - odd.botaniky a odd.zoologie.

Oddělení geologicko-paleontologické bylo zrušeno již v roce 1975 a jeho sbírky byly tezaurovány. V roce 1984 došlo k zásadní změně činnosti muzea i práce jeho zaměstnanců. Dlouhá léta opomíjená údržba poznamenala budovu muzea po stavební stránce. Bylo zjištěno rozsáhlé napadení budovy dřevokaznou houbou. Poškození bylo tak rozsáhlé, že bylo nutno přistoupit k výměně celého krovu, střešní krytiny včetně věžních nástaveb. Stav budovy postavené na počátku 20.století již nevyhovoval provozním a bezpečnostním požadavkům kladeným na muzejní objekty na konci století. Projektovou přípravou byl pověřen Krajský projektový ústav, hlavní projektant Ing.arch. Jan Soukup. Po zrušení této organizace, převzala projekci firma SOUKUP s.r.o. včetně průběžných doplňků a oprav.

V souvislosti s generální opravou budovy bylo nutno z muzejní budovy vystěhovat do náhradních nevyhovujících prostor veškeré sbírky muzea a fondy knihovny. Během jednoho roku byly do provizorních depozitářů přesunuty sbírky muzea. Náhradní prostory byly v roce 1990/1991 vráceny původním majitelům. Pro Západočeské muzeum to znamenalo znovu změnit uložení sbírek z restituovaných objektů do objektů náhradních. Za pomoci Ministerstva kultury ČR (které bylo od roku 1990 zřizovatelem Západočeského muzea) byly muzeem zakoupeny a pronajaty náhradní objekty, které svoji kapacitou měly řešit na příštích několik desetiletí depozitární a pracovní potřebu muzea. Jejich údržba, oprava, provoz a ostraha jsou však náročné na rozpočet muzea. Od roku 1992 používají jednotlivá oddělení Západočeského muzea v odůvodněných případech historických názvů: Západočeské muzeum v Plzni - Historické muzeum, Přírodovědné muzeum, Národopisné muzeum, Uměleckoprůmyslové muzeum, Knihovna Západočeského muzea.

V roce 1998 byla znovu otevřena hlavní budova Západočeského muzea v Plzni i když dokončení její celkové rekonstrukce očekáváme až nyní. Po dobu uzavření muzejních sbírek a expozic práce muzea nestagnovala. Během posledních dvou desetiletí muzeum rozvíjelo především vědeckovýzkumnou práci prostřednictvím výzkumných grantů, grantových projektů i ústavních výzkumných úkolů. Byly vybudovány moderní depozitáře. Muzeum vydalo a nadále vydává řadu odborných publikací a sborníků přírodovědného i společensko vědního zaměření. Reorganizace veřejné správy se dotkla i Západočeského muzea v Plzni. V roce 2001 bylo muzeum delimitováno pod Plzeňský kraj.  Ubytování v okolí:
Hotel pro psy, kočky a jiná zvířata - Třemošná
Hotel pro psy, kočky a jiná zvířata Plzeňsko
Hotel je situován na okraji lesa v klidném prostředí v katastru města Třemošná 3 km od Plzně směr Most. Každý pejsek má přidělen svůj kotec s boudou odpovídající jeho velikosti, venčení je prováděno dvakrát denně v lese na dlouhém vláčecím vodítku každý pes ...
Cena od 180 Kč za den
Hotely pro zvířátka
V hotelu je možné ubytovat:
Tlapka Pes
Tlapka Kočka
Hodnocení ubytování
100%
0 hodnocení
Kocourek- hotel pro kočky - Nezvěstice
Kocourek- hotel pro kočky Plzeňsko
Hotel Kocourek nabízí profesionální péči (majitelkou je paní Renáta Hanzlíková, zkušená chovatelka britských koček), kvalitní veterinární dozor a klidné prostředí pro Vaše miláčky. Hotel, který byl otevřen v roce 2001, se nachází v obci Vlčtejn, která leží na trase ...
Cena od 110 Kč za den
Hotely pro zvířátka
V hotelu je možné ubytovat:
Tlapka Kočka
Hodnocení ubytování
100%
0 hodnocení
Hotel pro psy Kynologický klub-Město Touškov - Město Touškov
Hotel pro psy Kynologický klub-Město Touškov Plzeňsko
Ubytování v domácím prostředí Ubytování se počítá každý započatý den. Venkovní ubytování 180,- Kč / den včetně stravy. Domácí ubytování 200,- Kč / den včetně stravy. Ubytování nad 12 dnů a stálým zákazníkům - výrazná sleva. Za příplatek ...
Cena od 180 Kč za den
Hotely pro zvířátka
V hotelu je možné ubytovat:
Hodnocení ubytování
100%
0 hodnocení
Chata Kačerov - Kašperské Hory
Chata Kačerov Šumava
Chata Kačerov Vám nabízí ubytování v překrásné přírodě uprostřed šumavských lesů. Chata leží na samotě s jedinečným výhledem na okolní krajinu. Penzion je nově zrekonstruovaný a výborně vybavený. Pokoje zrekonstruované se stylovým nábytkem a TV s digitálním ...
Cena od 600 Kč za osobu/noc
Hory
Kapacita 40 osob
Počet lůžek 40 lůžek
Počet pokojů 14 pokojů
Poptejte
ubytování
Hodnocení ubytování
100%
0 hodnocení
Televizor Koupelna se sprchou WC na pokoji Vlastní u objektu Se psem
Hotel pro psy Bobík - Nýrsko
Hotel pro psy Bobík Šumava
Postaráme se o pejsky v době Vaší nepřítomnosti, dovolené, výletů či jiných akcí, kam nemůžete své miláčky vzít s sebou. Ubytování ve venkovních kotcích, zateplené boudy, travnaté výběhy. Po domluvě je možno pro pejska přijet a zpět ho odvézt až k Vám domů. V ...
Cena od 100 Kč za den
Hotely pro zvířátka
V hotelu je možné ubytovat:
Tlapka Pes
Tlapka Kočka
Hodnocení ubytování
100%
0 hodnocení
  Zajímavosti, zábava a výlety v okolí:
Hvězdárna a planetárium Plzeň - Hvězdárny a planetária
Hvězdárna a planetárium Plzeň
Plzeňský kraj
Plzeňsko
Plzeň
Hvězdárna a planetárium Plzeň nyní sídlí v menším objektu v nenápadné ulici U Dráhy 11. Přesto se organizace snaží pořádat akce pro veřejnost jako jsou např. přednášky, semináře a výstavy, ovšem většinou v jiných, pronajatých prostorách. Snaží se pořádat i výjezdní pozorovací akce v terénu pro vážnější zájemce, klubovou astronomickou činnost apod. H+P Plzeň vydává měsíčně svůj Zpravodaj, ve kterém upozorňuje na nejbližší pořádané ... více »
Vodní nádrž - Hracholusky - Vodní toky
Vodní nádrž - Hracholusky
Plzeňský kraj
Plzeňsko
Plzeň
Vodní nádrž - Hracholusky. Na řece Mži vznikla vodní nádrž, která se stala oblíbeným místem aktivního odpočinku v Západních Čechách. Tři velké rekreační oblasti na březích nádrže (Butov, Hracholusky a Radost) nabízejí jak možnost ubytování ve všech cenových relacích, tak aktivní trávení volného času - plavání a surfování, cyklistiku a pěší výlety. Nádrž Hracholusky najdete nedaleko od Plzně směrem na více »
Divadélko JoNáš - Divadla
Divadélko JoNáš
Plzeňský kraj
Plzeňsko
Plzeň
Divadélko JoNáš. Budova Měšťanské besedy, ve které sídlí Divadélko JoNáš je malá komorní scéna s kapacitou 80 míst v suterénu Měšťanské besedy v Plzni, kde dříve sídlilo Divadlo Dialog. V divadélku jsou uváděny komorní hry, konají se zde koncerty, komponované večery či Pohádky na neděli, pohádky pro děti od 3 let. K jevišti divadélka přiléhá zázemí pro herce. Diváci mohou o přestávce posedět u baru, který se nachází u vstupu. Předprodej ... více »
Velký Bolevecký rybník - Ostende - Koupání
Velký Bolevecký rybník - Ostende
Plzeňský kraj
Plzeňsko
Plzeň
Velký Bolevecký rybník - Ostende koupaliště ve volné přírodě v těsné blízkosti borovicového lesa poskytuje různorodé sportovní vyžití. Písčitá pláž je s pozvolným vstupem do vody a s dřevěným molem. Stromy na pláži poskytují útočiště před slunečními paprsky. Vybavenost: restaurace, dva stánky s občerstvením, plavčík a zdravotník (jedna osoba), převlékárny, WC, sprchy na pláži, volejbalové hřiště, stolní tenis, více »
Šídlovský rybník - Koupání
Šídlovský rybník
Plzeňský kraj
Plzeňsko
Plzeň
Šídlovský rybník s plochou 3 ha je obklopen borovým lesem a nachází se na okraji sídliště Košutka, dostupný MHD. Dno je písčité. Okolí je vhodné pro pěší výlety a cykloturistiku. Vybavenost: písečná pláž, chemické více »
Senecký rybník - Koupání
Senecký rybník
Plzeňský kraj
Plzeňsko
Plzeň
Senecký rybník o rozloze 7,4 ha je starý přes třista let. Letos byl nově obložen masivním kamenným obkladem a byl opraven můstek vedoucí nad výpustí. Na písčité pláže navazuje les. V mokřadu nad rybníkem je dokonale vyvinuté společenstvo vysokých ostřic. Tento typ původního společenstva zamokřených půd se stagnující vodou je v západních Čechách poměrně vzácný a na území Plzně více »
Koupací jezírko České údolí - Koupání
Koupací jezírko České údolí
Plzeňský kraj
Plzeňsko
Plzeň
Koupací jezírko České údolí se nachází v multifunkčním sportovním areálu Škodaland na břehu přehrady České údolí. Jedná se o jezírko s mechanicko-biologickým typem čištění vody. Disponuje písčitou pláží, vstupem do vody, dřevěným molem a travnatou plochou ke slunění. Vybavenost: Převlékárny, sprchy, umývárny, WC, venkovní sprchy se studenou vodou, stánek s občerstvením. Možnost využití veškerého vybavení sport.areálu - minigolf, in-line ... více »
Sportovní klub Radbuza Plzeň - Koupání
Sportovní klub Radbuza Plzeň
Plzeňský kraj
Plzeňsko
Plzeň
Sportovní klub Radbuza Plzeň. Plavecký bazén, cvičení podle hudby pod vedením cvičitelek, rekondiční rehabilitační cvičení pro ženy, masáže, rehabilitační masáže, bahenní zábaly z Mrtvého moře, malá sauna rodinného více »

TOPlist
© Rozmanité-ubytování.cz - všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu je povolenou pouze se souhlasem provozovatele
Created by Artfocus