Dnes je neděle 24.06.2018,
svátek slaví:
Jan
Zítra má svátek: Ivan - Blahopřejeme
Zašlete květinu:
České květiny - online
Počasí Česká republika

Počasí

Pořádané akce
+ Zdarma přidat akci Kalendář akcí zde »

Reklama

Ubytování v regionech
Pozvánka na výlet
Aquacentrum Bohumín - Ostravsko
Aquacentrum Bohumín Aquacentrum Bohumín nabízí  plavecký bazén  o délce 25 m a 5 plaveckých drah. ...
Aquapark Špindl - Krkonoše
Aquapark Špindl Aquapark - Špindlerův Mlýn Vám nabízí příjemnou relaxaci v rekreačním a dětském ...
Horská bobová dráha - Krkonoše
Horská bobová dráha Horská bobová dráha  je dlouhá 900 m, z toho je 700 m sjezdu. Na horní stanici Vás ...
Hrad Bečov nad Teplou - Západočeské lázně
Hrad Bečov nad Teplou Hrad Bečov nad Teplou.  Při jeho prohlídce Vám bude průvodce vyprávět historii vskutku ...
Lázně Bohdaneč - Pardubicko
Lázně Bohdaneč Lázně Bohdaneč je turisticky zajímavý východočeský region,  oplývá rybníky a ...
Minoritský klášter ve Znojmě - Jižní Čechy
Minoritský  klášter ve Znojmě Minoritský  klášter ve Znojmě. Minoritský klášter najdeme ve městě Znojmo, v ...
Mořský svět - Praha
Mořský svět Mořský svět. V září 2005 bylo otevřeno v Mořském světě obří akvárium, největší ...
Možděnice - Pardubicko
Možděnice Vítá vás skanzen Možděnice. Nabízíme vám tip na výlet.  Dílny venkovských řemesel ...
Muzeum východních Čech - Královehradecko
Muzeum východních Čech Muzeum východních Čech v Hradci Králové je jedním z největších regionálních ...
Naučná stezka - Šumárnická - Bílé Karpaty
Naučná stezka - Šumárnická Šumárnická naučná stezka vede Dolňáckém a Horňáckém.  Vítejte v Bílých Karpatech. ...
Pinkasova synagoga - Praha
Pinkasova synagoga Pinkasova synagoga. Kromě využití jako pietního místa je synagoga během vysokých ...
Rozhledna Oslednice - Vysočina
Rozhledna Oslednice Rozhledna Oslednice.  Na vrchu Oslednice (577 m) u Telče stávala dřevěná ...
Ski areál Brněnka - Jeseníky
Ski areál Brněnka Ski areál Brněnka nabízí  3 sjezdovky a  2 vleky s celkovou kapacitou 1000 osob za ...
Štefánikova hvězdárna - Praha
Štefánikova hvězdárna Štefánikova hvězdárna stojí v Petřínských sadech u Hladové zdi, vybudované v době ...
Třebíč - Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť - Vysočina
Třebíč - Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť Třebíč - Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť. Románsko-gotická bazilika sv. Prokopa a ...
Zámecký pivovar - Polabí
Zámecký pivovar Zámecký Pivovar se nachází v bezprostřední blízkosti Labe v sousedství mlýna a zdymadla. ...
Zámek Mělník - Praha
Zámek Mělník Zámek Mělník. Z oken mělnického zámku je vidět soutok Labe a Vltavy. V době, kdy se ...
ZOO Park Vyškov - Brno a okolí
ZOO Park Vyškov ZOO Park Vyškov. V zoologické zahradě Vyškov se nachází  výběhy venkovních expozic ...
Zřícenina hradu Helfštýn - Haná
Zřícenina hradu Helfštýn Zřícenina hradu Helfštýn. Hrádek založil v roce 1306 loupeživý rytíř Friduš z Linavy, ...
Rozmanite-ubytovani.cz » Zámky » Praha » Praha » Zámek Troja
Zámky » Zámek Troja

Zámek Troja

  - Zámky
«zpět
Kraj:Praha
Okres:Praha
Město:Praha 7
Region:Praha
Zámek Troja
| více
Přímý kontakt
Zámek Troja
Zámek Troja, 170 00 Praha 7,
GPS : 50°6'59.04612"N, 14°24'46.44"E
emailtroja-ghmp@volny.cz

telefon

+420 233 540 741


Galerie:

 Popis:

Zámek Troja. Zámek Troja, známý též jako Trojský zámek je opravdový skvost barokní architektury v pražské městské části Troja. Stojí v bezprostřední blízkosti Vltavy a v jeho areálu se nachází několik hospodářských stavení, včetně konírny, a také vinotéka, inspirovaná přilehlou vinicí svaté Kláry. Objekt zámku je obklopen rozsáhlou zahradou, již zdobí fontány, terakotové vázy, štukové prospekty a oranžérie s bustami imperátorů. Zámek v majetku hl. m. Prahy je otevřen pro veřejnost, jsou zde vystaveny sbírky českého malířství 19. století a českých plastik z let 1900 az 1970, ale pokud vás nelákají, venku v parku je taky moc hezky.Velká fontána šumí, keříky jsou sestříhané do okrasných bludišt.

 Zobrazit velkou mapu

 Pracovníci se domluví:
  • Anglicky
  • Česky
 Historie:

Zámek vybudoval v letech 1679–1685 hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka jako své letní sídlo a pobýval zde se svou chotí Klárou a dcerou. Autory projektu byli Giovanni Domenico Orsi a později Jean Baptiste Mathey, stavitelem byl Silvestro Carlone. V roce 1685 byla založena přilehlá zahrada a roku 1697 byla postavena terasa a hospodářské budovy v okolí zámku. Po rodu Šternberků zakoupila zámek pro ústav šlechtičen Marie Terezie a sama tu také několikrát pobývala. Poslední soukromý majitel, statkář Alois Svoboda, v roce 1922 věnoval zámek, včetně rozlehlých pozemků pro zřízení zoologické a botanické zahrady, mladé Československé republice. V letech 1977–1989 prošel zámek rozsáhlou rekonstrukcí. Při povodni v roce 2002 byl zaplaven sklep a přilehlá zahrada.

Ještě v polovině 17. století se na místě dnes nejkrásnějšího barokního zámku v Čechách nacházela jen bezvýznamná knížecí venkovská usedlost, jejíž majitelkou byla Alžběta Polyxena Dembinská. Tehdy se okolní vesnice jmenovala Zadní Ovenec, pravděpodobně podle knížecího ovčince, který patřil k Alžbětině selskému dvoru. Název Troja nejdříve patřil pouze zámku a až v 18. století se přenesl na celou obec. Je odvozen od výzdoby zámku antickými motivy, mimo jiné i výjevy z trojské války. Když ovšem kněžna Dembinská přestala stačit na správu celé usedlosti, prodala ji v roce 1669 za velmi výhodnou cenu hraběnce Ludmile Benigně Šternberkové. Právě její syn hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka zde roku 1678 zahájil stavbu zámku, který se měl stát jeho reprezentačním sídlem. Roku 1679 byl stržen původní dvůr s renesančními fasádami a na jeho místě vznikl podle návrhu francouzského architekta Jeana Baptista Matheye zámek v duchu klasicizujícího baroka. Tento slavný architekt při stavbě Trojského zámku využil i znalostí ze svého dlouhého pobytu v Itálii a nechal se inspirovat římskými příměstskými vilami italských šlechticů.

Středem dvoupatrového zámku je Velký sál, který prostupuje obě patra a z něj vybíhají na dvě strany chodby s enfiládou pokojů. Vzhledem k tomu, že zámek se nedal zateplit, byl využíván pouze v letním období. Stavební aktivita Václava Vojtěcha ze Šternberka se ovšem neomezila jen na samotnou budovu zámku. Do zámeckého areálu dále náleží dnes již nefunkční pivovar, mlýn, dvě oranžerie, konírna a další hospodářské a správní budovy. Rozlehlá zahrada ve francouzském stylu vznikla až na přelomu 17. a 18. století jako mistrovská práce zahradního architekta Jiřího Seemana s řadou fontánek a unikátním bludištěm. Na svazích za zámkem vyrostly ve stejnou dobu rozlehlé vinice a v jejich středu se na vrcholu kopce nachází kaple sv. Kláry, zasvěcená této světici podle Šternberkovy manželky Kláry z Malzanu.

Také vnitřní výzdoba zámku byla svěřena do rukou těch nejpovolanějších a nešetřilo se na ní finančními prostředky. K malířským pracím byli povoláni Carpoforo Tencalla, Francesco Marchetti a jeho syn Giovanni, kteří se nechali tematicky inspirovat antickými mýty. Mathey, který na celou stavbu i výzdobu dohlížel, nejdříve svěřil těmto třem umělcům výmalbu méně rozlehlých prostor ( mimo jiné i zámecké kaple) a ačkoliv byl s jejich výkonem víceméně spokojen, nezdála se mu jejich práce dostačující na vyzdobení velkého sálu, který je centrální a nejdůležitější místností celého zámku. Proto najal na tento náročný úkol dva vlámské malíře Abrahama a Izáka Godynovy z Antverp. Ti se tohoto údělu zhostili skutečně svědomitě a sál se stal nejkrásnější místností. Je vyzdoben obrovskými nástěnnými a nástropními freskami, které oslavují vládnoucí rod Habsburků, což mělo být vyjádření loajality císaři Leopoldu I. Aby celková výzdoba zámku ladila, můžeme zde najít velké množství soch a sousoší opět s antickou tematikou.

Za zmínku jistě stojí monumentální plastiky zdobící vstupním schodišti znázorňující souboj Titánů s bohy, které jsou dílem George a Paula Hermannových z Drážďan. Stavba zámku a přilehlých budov byla dokončena v roce 1685, ale tvorba zahrady, neustálé drobné úpravy a přestavby pokračovaly až do 18. století. Naposledy proběhla velká rekonstrukce zámku v letech 1977 – 1989, už ve státní správě. Po hraběti Václavu Vojtěchovi ze Šternberka zdědil trojský zámek jeho syn a po něm jeho vnuk Jan ze Šternberka. Ten v roce 1763 prodal zámek Marii Terezii jako letní sídlo, císařovna však nikdy neměla čas přebývat zde po delší dobu, a protože jí zámek připadal nevyužitý, odkázala ho roku 1776 Ústavu šlechtičen. Od řádu Alžbětinek, které tady nějakou dobu pobývaly, ho později získal Asfeld z Vydří, který se však v tomto letním sídle příliš neohřál, protože ještě na konci 18. století se zámek stal majetkem knížete Ferdinanda Windischgrätze. Kníže jej po několika letech prodal baronu z Ostfeldu, který jej vlastnil téměř celé 19. století. Častým návštěvníkem barona z Ostfeldu býval František Palacký, který zde v roce 1825 několik dní bydlel.

Posledním majitelem byl statkář Alois Svoboda. Ten roku 1922 daroval zámek a všechny pozemky státu, aby zde byla vybudována zoologická a botanická zahrada. Od roku 1989 je zámek v držení Galerie hlavního města Prahy a slouží jako muzeum českého malířství 19. století. Architektura a výzdoba Při vypracování projektu se burgundský architekt Jean Baptiste Mathey nechal inspirovat typem římské příměstské vily, s nímž se seznámil za svého italského pobytu. Původní koncepci změnil na pravidelnou dispozici s ústředním sálem, zabírajícím dvě poschodí, jako dominantou celé hmoty stavby.

Ze sálu vede do dvou stran chodba s přilehlými salonky. Z hlavního sálu v úrovni prvního patra ústí monumentální vnější dvojramenné schodiště vyzdobené plastikami Georga a Paula Hermannových z Drážďan (po 1685). Sochařská výzdoba schodiště zpodobňuje boj titánů s antickými bohy a alegorie denních i ročních období a světadílů. Antické výjevy patrně ovlivnily i název „Troja“, který se pak rozšířil na celou oblast, původně zvanou Zadní Ovenec. Autory malířské výzdoby zámku byli Carpoforo Tencalla, Francesco Marchetti a jeho syn Giovanni.

Výzdobu hlavního sálu vytvořili vlámští malíři Abraham a Isaac Godynové. Námětem nástropních a nástěnných fresek v hlavním sále je vítězství nad Turky u Vídně a oslava rodu Habsburků. Tři místnosti v severovýchodním traktu prvního patra zámku, tzv. čínské komnaty, jsou vyzdobeny nástěnnými malbami s orientálními motivy. Malby jsou dílem neznámého umělce a pocházejí patrně ze druhé poloviny 18. století.

 Vstupné:
Vstupné dospělí: 120,- Kč,
Vstupné děti: 60 Kč (děti od 10 let, studenti, důchodci, vojáci ZS)
 Otevírací doba:
Otevřeno celoročně (od listopadu do března pouze o víkendech). Příjezd: z Holešovic přes most Barikádníků, za ním vlevo do Povltavské a Trojské ulice.Parkování: na parkovišti poblíž zámku a zoo v ulici U trojského zámku a v Povltavské.


  Ubytování v okolí:
Nataša Šturmová - Psí chůva - Praha 7
Nataša Šturmová - Psí chůva Praha
Naši pracovníci Vám s radostí vyvenčí popřípadě nakrmí vašeho čtyřnohého přítele ráno, přes den i večer, eventuelně Vám ho pohlídají v době Vaší nepřítomnosti u Vás doma. Psy je možné venčit a hlídat příležitostně i pravidelně, pravidelní zákazníci mají ...
Cena od 150 Kč za den
Hotely pro zvířátka
V hotelu je možné ubytovat:
Tlapka Pes
Hodnocení ubytování
100%
0 hodnocení
Psí hotel AX - Dobřichovice
Psí hotel AX Praha
Nabízíme ubytování v klidném prostředí blízko městečka Dobřichovice. Ubytování v zateplených kotcích s výběhem, možnost i ubytování v bytě. Venčíme třikrát denně na volno v oploceném prostoru, či nabízíme možnost venčení formou vycházek. Samozřejmostí je ...
Cena od 280 Kč za den
Hotely pro zvířátka
V hotelu je možné ubytovat:
Tlapka Pes
Hodnocení ubytování
100%
0 hodnocení
Vila Kozlovka - Praha 6
Vila Kozlovka Praha
Ubytování v prvním 4**** penzionu v Praze v klidné rezidenční vilové čtvrti. Obklopte se klidem a nechte se hýčkat dotykem luxusu. V centru Prahy a přitom mimo dosah ruchu velkoměsta. Dopřejte si pobyt v Praze spojený s wellness. Malý luxusní rodinný hotel je v jednom domě ...
Cena od 1590 Kč za jednolůžkový pokoj/noc
Rodinné pobyty
Kapacita 33 osob
Počet lůžek 33 lůžek
Počet pokojů 12 pokojů
Poptejte
ubytování
Hodnocení ubytování
100%
0 hodnocení
Televizor Internet Wi-Fi internet zdarma Koupelna s vanou WC na pokoji Terasa Vlastní u objektu Se psem
Vila Garni - Praha 3
Vila Garni
TOP Excellent
Praha
Nabízíme ubytování v soukromé vile, v klidném prostředí s celkovou kapacitou 12 lůžek - 4x dvoulůžkový pokoj s možností přistýlky. Vybavení pokojů: vlastní WC, sprcha, televize, kuchyňská  linka s lednicí a vlastní vchod. Společné vybavení soukromé Vili Garni: ...
Cena od 850 Kč za jednolůžkový pokoj/noc
Silvestr
Kapacita 12 osob
Počet lůžek 12 lůžek
Počet pokojů 4 pokojů
Poptejte
ubytování
Hodnocení ubytování
100%
0 hodnocení
Televizor Koupelna se sprchou WC na pokoji Vlastní u objektu
Hotel pro kočky Mazlíček - Praha 8
Hotel pro kočky Mazlíček Praha
V našem hotelu v Praze 8 poskytujeme kvalitní ubytování se zajištěním celodenní kompletní péče pro Vaše kočičky a kocourky v době, kdy odjiždíte na služební cestu, dovolenou, do lázní nebo třeba jen na víkend mimo město. Mazlíčci jsou u nás ubytováni v čistých ...
Cena od 140 Kč za den
Hotely pro zvířátka
V hotelu je možné ubytovat:
Tlapka Kočka
Hodnocení ubytování
100%
0 hodnocení
SHERAK - chovatelská stanice a hotel pro psy - Říčany
SHERAK - chovatelská stanice a hotel pro psy Praha
Celoročně nabízíme hlídání psů všech plemen a velikostí v našem psím hotelu. V době Vaší nepřítomnosti (dovolená, služební cesta a pod.) se s veškerou péčí postaráme o Vašeho psa. Psi jsou ubytováni jednotlivě v prostorných zastřešených výbězích o rozloze až 15 ...
Cena od 200 Kč za den
Hotely pro zvířátka
V hotelu je možné ubytovat:
Tlapka Pes
Hodnocení ubytování
100%
0 hodnocení
Psí hotel Tootsie - Praha 4
Psí hotel Tootsie Praha
Dovolujeme si Vám nabídnout hotel pro zvířata s dohledem 24 hod., který je umístěn v Praze 4-Kateřinkách. Ubytování v bytě bez kotců a klecí, profesionální přístup a zkušenosti s různými plemeny, psi stále pod dozorem člověka, volný přístup na zahradu, česání, ...
Cena od 250 Kč za den
Hotely pro zvířátka
V hotelu je možné ubytovat:
Tlapka Pes
Hodnocení ubytování
100%
0 hodnocení
Hotel pro zvířátka Druhý domov - Praha 4
Hotel pro zvířátka Druhý domov Praha
Nabízíme hlídání Vašich zvířátek, především pejsků všech ras, kočiček a hlodavců v klidném prostředí pražské čtvrti Kunratice. Jsme dopravně dobře dostupní z jižní spojky, D1, Benešovské výpadovky a i z pražského okruhu. Po předchozí dohodě se můžeme s Vámi ...
Cena od 40 Kč za den
Hotely pro zvířátka
V hotelu je možné ubytovat:
Tlapka Pes
Tlapka Kočka
Tlapka Králík
Tlapka Morče
Tlapka Ostatní zvířata po dohodě
Hodnocení ubytování
100%
0 hodnocení
  Zajímavosti, zábava a výlety v okolí:
Plavecký bazén Holešovice - Koupání
Plavecký bazén Holešovice
Středočeský kraj
Praha
Praha 7
Plavecký bazén Holešovice v areálu pražského výstaviště nabízí 6 plaveckých drah, páru (oddělená ženy a muži), šatny pro veřejnost, 4x šatny pro školy (šatna 25 osob), bezbariérový přístup včetně spouštěcího zařízení, občerstvení. V těsné blízkosti bazénu je k dispozici parkoviště (zpoplatněné). Parametry bazénu: rozměry: 25m x 12,5m, hloubka: od 1,2m do více »
ZOO Praha - ZOO
ZOO Praha
Praha
Praha
Praha 7
ZOO Praha. Zoologická zahrada se nachází na přírodovědně cenném území, které je zajímavé po stránce geologické, botanické i zoologické. Rozmanitost terénního utváření umožňuje chovat zvířata v prostředí téměř přirozeném. Původní ekosystémy jsou dnes sice na mnoha místech silně pozměněné starší novodobou lidskou činností, na mnoha lokalitách nicméně dodnes přetrvává velmi cenná druhová rozmanitost a lze se zde často setkat s vzácnými a ... více »
Pražský park Stromovka - Zábavní parky
Pražský park Stromovka
Praha
Praha
Praha 7
Pražský park Stromovka. Královská obora byla ve vlastnictví králů, odtud název Královská, tak se původně jmenoval známý pražský park Stromovka. Byla pravděpodobně založena v roce 1268 českým králem Přemyslem Otakarem II. kdy ji kníže využíval jako královskou oboru. Park se otevřel veřejnosti v roce 1804 poté, co česká šlechta pozemek zachránila před naprostou zkázou. Je to místo stvořené k procházkám, posezení v trávě, dětským hrám, stejně ... více »
Mořský svět - Zábavní parky
Mořský svět
Praha
Praha
Praha 7
Mořský svět. V září 2005 bylo otevřeno v Mořském světě obří akvárium, největší v České republice. Jedná se o nádrž o obsahu 100 tisíc litrů mořské vody, prosklená plocha tvoří celkem 8 metrů. V nádrži je nainstalována dekorace z korálových kamenů o váze 4,5 tuny, na výrobu mořské vody byly použity 3 tuny mořské soli. Nádrž využívá nejmodernější filtraci, kterou projde během 1 hodiny 60 tisíc litrů vody, čerpadla jsou řízená ... více »
Libeňský zámek - Zámky
Libeňský zámek
Středočeský kraj
Praha
Praha 8
Libeňský zámek. Půvabný rokokový Libeňský zámek se nachází v Praze-Libni. Velký sál libeňského zámku slouží léta jako obřadní síň, a tak se může libeňský zámek pochlubit jednou pražskou kuriozitou: lze tu uzavřít světský i církevní sňatek pod jednou více »
Zámek Veltrusy - Zámky
Zámek Veltrusy
Středočeský kraj
Praha
Veltrusy
Zámek Veltrusy. Máte - li chuť na pořádnou dávku kultury a historie, vydejte se na sever od Prahy. Trojúhelník Nelahozeves - Veltrusy - Mělník vybaví vás i vaše děti potěšením z krásné architektury, přírody i umění. Po vzrušujících malířských dojmech jestliže jste se kochali prohlídkou zámku v Nelahozevsi, bude potřeba zklidnění v přírodě, což je dobrý důvod pro zastávku ve Veltrusech.Tamní barokní zámek měl před lety smůlu - prohnala se jím ... více »
Ke hradu Karlštejn můžete přijet i na kole. - Naučné stezky
Ke hradu Karlštejn můžete přijet i na kole.
Středočeský kraj
Praha
Karlštejn
Ke hradu Karlštejn  můžete přijet i na kole. Z Prahy 13 - od stanice metra Luka - vede značená cyklostezka až na Karlštejn. Je dlouhá 19 kilometrů.  Osobní vlak do Berouna vás po půl hodině cesty romantickým údolím řeky Berounky vysadí ve vesnici Karlštejn. Osobním autem se na Karlštejn například z Prahy dostanete po silnici směrem na Strakonice - za závodištěm ve Velké Chuchli je trasa hustě značená ukazateli. Auto ovšem musí zůstat na parkovišti ... více »
Okolí Mšena je stvořené pro romantické toulky - Naučné stezky
Okolí Mšena je stvořené pro romantické toulky
Středočeský kraj
Praha
Mšeno
Okolí Mšena je stvořené pro romantické toulky. Od úžasného mšeneckeho koupaliště vede trasa k hájovně na Romanovně lesoparkem Debř, kde je přírodní divadlo a altánek - muchomůrka. Ten znají snad všichni, kteří kdy měli ve Mšene zamilované dostaveníčko. Cesta je doporučená zvláště těm, kteří milují pohodlné, rovinné, zastíněné lesní procházky. Od hájovny je opravdu pěkný pohled na město i na romantický kostelík, který byl přestavěn na ... více »

TOPlist
© Rozmanité-ubytování.cz - všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu je povolenou pouze se souhlasem provozovatele
Created by Artfocus