Dnes je pondělí 18.06.2018,
svátek slaví:
Milan
Zítra má svátek: Leoš - Blahopřejeme
Zašlete květinu:
České květiny - online
Počasí Česká republika

Počasí

Pořádané akce
+ Zdarma přidat akci Kalendář akcí zde »

Reklama

Ubytování v regionech
Pozvánka na výlet
Aquacentrum Bohumín - Ostravsko
Aquacentrum Bohumín Aquacentrum Bohumín nabízí  plavecký bazén  o délce 25 m a 5 plaveckých drah. ...
Aquapark Špindl - Krkonoše
Aquapark Špindl Aquapark - Špindlerův Mlýn Vám nabízí příjemnou relaxaci v rekreačním a dětském ...
Horská bobová dráha - Krkonoše
Horská bobová dráha Horská bobová dráha  je dlouhá 900 m, z toho je 700 m sjezdu. Na horní stanici Vás ...
Hrad Bečov nad Teplou - Západočeské lázně
Hrad Bečov nad Teplou Hrad Bečov nad Teplou.  Při jeho prohlídce Vám bude průvodce vyprávět historii vskutku ...
Lázně Bohdaneč - Pardubicko
Lázně Bohdaneč Lázně Bohdaneč je turisticky zajímavý východočeský region,  oplývá rybníky a ...
Minoritský klášter ve Znojmě - Jižní Čechy
Minoritský  klášter ve Znojmě Minoritský  klášter ve Znojmě. Minoritský klášter najdeme ve městě Znojmo, v ...
Mořský svět - Praha
Mořský svět Mořský svět. V září 2005 bylo otevřeno v Mořském světě obří akvárium, největší ...
Možděnice - Pardubicko
Možděnice Vítá vás skanzen Možděnice. Nabízíme vám tip na výlet.  Dílny venkovských řemesel ...
Muzeum východních Čech - Královehradecko
Muzeum východních Čech Muzeum východních Čech v Hradci Králové je jedním z největších regionálních ...
Naučná stezka - Šumárnická - Bílé Karpaty
Naučná stezka - Šumárnická Šumárnická naučná stezka vede Dolňáckém a Horňáckém.  Vítejte v Bílých Karpatech. ...
Pinkasova synagoga - Praha
Pinkasova synagoga Pinkasova synagoga. Kromě využití jako pietního místa je synagoga během vysokých ...
Rozhledna Oslednice - Vysočina
Rozhledna Oslednice Rozhledna Oslednice.  Na vrchu Oslednice (577 m) u Telče stávala dřevěná ...
Ski areál Brněnka - Jeseníky
Ski areál Brněnka Ski areál Brněnka nabízí  3 sjezdovky a  2 vleky s celkovou kapacitou 1000 osob za ...
Štefánikova hvězdárna - Praha
Štefánikova hvězdárna Štefánikova hvězdárna stojí v Petřínských sadech u Hladové zdi, vybudované v době ...
Třebíč - Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť - Vysočina
Třebíč - Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť Třebíč - Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť. Románsko-gotická bazilika sv. Prokopa a ...
Zámecký pivovar - Polabí
Zámecký pivovar Zámecký Pivovar se nachází v bezprostřední blízkosti Labe v sousedství mlýna a zdymadla. ...
Zámek Mělník - Praha
Zámek Mělník Zámek Mělník. Z oken mělnického zámku je vidět soutok Labe a Vltavy. V době, kdy se ...
ZOO Park Vyškov - Brno a okolí
ZOO Park Vyškov ZOO Park Vyškov. V zoologické zahradě Vyškov se nachází  výběhy venkovních expozic ...
Zřícenina hradu Helfštýn - Haná
Zřícenina hradu Helfštýn Zřícenina hradu Helfštýn. Hrádek založil v roce 1306 loupeživý rytíř Friduš z Linavy, ...
Rozmanite-ubytovani.cz » Zámky » Praha » Praha » Zámek Koloděje
Zámky » Zámek Koloděje

Zámek Koloděje

  - Zámky
«zpět
Kraj:Praha
Okres:Praha
Město:Praha 9
Region:Praha
Zámek Koloděje
| více
Přímý kontakt
Zámek Koloděje
Podzámecká 1
Praha-KolodějeGalerie:

 Popis:

Zámek Koloděje. Zámek Koloděje (označovaný též jako Kolodějský zámek, dříve Státní zámek Koloděje) stojí na území městské části Praha-Koloděje u východního okraje Prahy. Stojí nedaleko jádra bývalé vsi Koloděje ve vstupní části rozsáhlé Kolodějské obory vyhrazené směrem k Hájku. Postupnými přestavbami vznikl barokní zámek z původní gotické tvrze (hradu), která ve 13.–14. století střežila cestu z Prahy na Moravu.Zobrazit velkou mapu

 Pracovníci se domluví:
  • Anglicky
  • Česky
 Historie:

Nejstarší dochovaná zmínka o tvrzi v Kolodějích je z roku 1346. Do kolodějského panství patřil les Vidrholec, který zasahoval ještě v 17. století až ke Kolodějům. Z důvodu staletého působení lapků a loupežníků musel v 16. a 17. století majitel panství na příkaz komorního soudu na dostřel od císařské silnice (vedoucí v té době přes dnešní Běchovice a Újezd nad Lesy) z bezpečnostních důvodů vysekávat stromy a křoviny. Kolodějský hrad byl ve druhé polovině 16. století přestavěn na renesanční zámek, který však stále měl původní výraznou vysokou okrouhlou věž a dominantní polohu nad údolím. V narovnání synů Rouse z Vražkova z roku 1585 jsou zmiňovány věž, most a studnice, které měli užívat společně. Jan Adam Ondřej z Lichtenštejnu v letech 1706–1712 zahájil další přestavbu ve stylu vrcholného baroka na trojkřídlou stavbu na podkovovitém půdorysu s dvorem, který lemují hospodářské budovy.

Za autora přestavby je považován italský architekt Domenico Martinelli, vnitřek zámku vyzdobil vídeňský štukatér Santini Bussi. V souvislosti s přestavbou zámku byla přirozená sídelní struktura vsi ovlivněna záměrnými přestavbami a změnami vedení hlavních cest v obci, které umožnily zahuštění zástavby. Vedení hlavní přístupové cesty předjímalo přesunutí jádra vsi od brodu do horní části, k němuž došlo až ve 20. století.

Středověká podoba hradu ani podoba po první přestavbě na zámek však není přesně známa, dochoval se rovněž stavební plán přestavby z roku 1806. Podoba zámku v roce 1800 je zachycena na rytině z roku 1800, pořízené podle Wolfovy kresby v Herbenových Böhmens Burgen. V roce 1806 prošel zámek další přestavbou v duchu klasicismu a romantismu , při níž zámek přišel o hradní věž. V roce 1346 byli majiteli hradu Rokycanští. V letech 1356–1359 jej vlastnil Mikuláš Rytíř, v letech 1359–1375 Jan Jindřich, markrabě moravský, od roku 1392 až do doby 1436 byli majiteli Rotlevové, v roce 1518 Vilém Kostka z Postupic, v letech 1518–1545 Václav Mandelík z Chrástu, v letech 1545–1549 Gabriel Klenovský ze Ptení, mistr Tomáš z Javořice a Albrecht Lhotický ze Lhotic, v letech 1549–1563 Anežka Závěřická z Milhostic, v letech 1563–1586 Rousínové z Vražkova, v letech 1586–1588 Jan z Lobkovic, Vilém starší Malovec, Václav Homut z Harasova a jeho manželka Eva Malovcová, v letech 1588–1589 Vilém starší Malovec, v letech 1589–1597 Jaroslav Smiřický ze Smiřic, v letech 1597–1604 Kateřina z Házmburka, v letech 1604–1623 opět Smiřičtí ze Smiřic.

Když Albrecht z Valdštejna rozprodával majetek svých vzdálených příbuzných Smiřických, jejichž majetek by byl jinak konfiskován, v roce 1623 koupil kolodějské panství i zámek (hrad) Karel, kníže z Lichtenštejna. Pánům z Lichtenštejna byl zámek československým státem v roce 1919 konfiskován. Po konfiskaci zámku Lichtenštejnům v něm v roce 1919 občas pobýval T. G. Masaryk, než přesídlil do Lán. V únoru 1920 správa statků Lichtensteinských požádala československé úřady, aby mohla do zámku přestěhovat své centrální ředitelství za tím účelem prováděny byly v zámku stavební adaptace. Okolní občanstvo uspořádalo proti tomu 30. května 1920 tábor lidu a sepsalo rezoluci proti zneužití zámku a proti jeho poškozování. Lichtenštejnští ještě v dopise v roce 1920 označovali zámek za své vlastnictví.

V letech 1927–1937 vlastnili zámek Vladimír a Anna Holekovi, v letech 1937–1946 ing. Antonín Kumpera, ředitel Waltrovky, jemuž byl v roce 1946 (oficiálně 1948) opět konfiskován. Během války sloužil zámek jako útočiště pro několik velvyslanců, od roku 1943 tam byly uschovány obrazy Národní galerie. Kumperovi na konci války kvůli lidovým nepokojům v Kolodějích přesídlili do domu v Platnéřské ulici v Praze. V srpnu 1945 vydal národní výbor v Kolodějích Kumperům osvědčení o státní a národnostní spolehlivosti, podle něhož nebyli v době německé okupace ve spojení s Němci, chovali se jako dobří Češi a měli sociální cítění. V neprospěch Antonína Kumpery bylo později použito to, že nacistický správce Gustav Klestil jej po dobu války nechal ve vedení firmy Walter. V prosinci 1945 byl Antonín Kumpera i jeho bratr a otec zatčeni a pak rok a půl vězněni pro údajnou kolaboraci s Němci, mezitím jim byla znárodněna i továrna Walter, jejíž nové vedení pak odmítlo s Kumperou spolupracovat.

Zámek byl znárodněn vědomým zneužitím Benešova dekretu č. 108/1945 Sb. V roce 1947 převzalo zámek ministerstvo vnitra a zřídilo v něm školu Sboru národní bezpečnosti. V roce 1948 byl zámek oficiálně zabaven a vládou předán k užívání prezidentu Klementovi Gottwaldovi, kterému při té příležitosti 2. července 1948 bylo uděleno čestné občanství Koloděj. Gottwald však, podobně jako předtím Masaryk, brzy nato přesídlil do Lán a v kolodějském zámku byla obnovena vyšší politická škola Sboru národní bezpečnosti. V 50. letech si v podzemních prostorách zřídila Státní bezpečnost Byli zde vězněni například Gustáv Husák, Vlado Clementis, Marie Švermová nebo Artur London. Z roku 1955 se dochovaly doklady, že se ze zámku odstěhovala Pohraniční stráž.

Od roku 1955 zámek využívá úřad vlády a vláda ke slavnostním účelům a důležitým jednáním. Dohadovala se zde například kupónová privatizace nebo rozdělení Československa. Československý stát užíval zámek od roku 1946 až do svého zániku v roce 1992. Zámek pak přešel na Českou republiku. Vláda jej používá ke svým výjezdním zasedáním. Česká vláda zde zasedala celkem třikrát: v září a říjnu 2006 a v březnu 2007.

 Otevírací doba:
Zámek není dlouhodobě veřejně přístupný, pouze čas od času bývá jednorázově zpřístupněn. Ve směru od Královic, podél východního okraje obory a k Běchovicům, prochází červeně značená pěší turistická trasa č. 0008.

Více informací na wikipedia.org


  Ubytování v okolí:
Psí hotel AX - Dobřichovice
Psí hotel AX Praha
Nabízíme ubytování v klidném prostředí blízko městečka Dobřichovice. Ubytování v zateplených kotcích s výběhem, možnost i ubytování v bytě. Venčíme třikrát denně na volno v oploceném prostoru, či nabízíme možnost venčení formou vycházek. Samozřejmostí je ...
Cena od 280 Kč za den
Hotely pro zvířátka
V hotelu je možné ubytovat:
Tlapka Pes
Hodnocení ubytování
100%
0 hodnocení
Vila Kozlovka - Praha 6
Vila Kozlovka Praha
Ubytování v prvním 4**** penzionu v Praze v klidné rezidenční vilové čtvrti. Obklopte se klidem a nechte se hýčkat dotykem luxusu. V centru Prahy a přitom mimo dosah ruchu velkoměsta. Dopřejte si pobyt v Praze spojený s wellness. Malý luxusní rodinný hotel je v jednom domě ...
Cena od 1590 Kč za jednolůžkový pokoj/noc
Rodinné pobyty
Kapacita 33 osob
Počet lůžek 33 lůžek
Počet pokojů 12 pokojů
Poptejte
ubytování
Hodnocení ubytování
100%
0 hodnocení
Televizor Internet Wi-Fi internet zdarma Koupelna s vanou WC na pokoji Terasa Vlastní u objektu Se psem
Vila Garni - Praha 3
Vila Garni
TOP Excellent
Praha
Nabízíme ubytování v soukromé vile, v klidném prostředí s celkovou kapacitou 12 lůžek - 4x dvoulůžkový pokoj s možností přistýlky. Vybavení pokojů: vlastní WC, sprcha, televize, kuchyňská  linka s lednicí a vlastní vchod. Společné vybavení soukromé Vili Garni: ...
Cena od 850 Kč za jednolůžkový pokoj/noc
Silvestr
Kapacita 12 osob
Počet lůžek 12 lůžek
Počet pokojů 4 pokojů
Poptejte
ubytování
Hodnocení ubytování
100%
0 hodnocení
Televizor Koupelna se sprchou WC na pokoji Vlastní u objektu
Psí hotel Akční pes - Praha 10
Psí hotel Akční pes Praha
Pro Vaše čtyřnohé kamarády nabízíme široké spektrum služeb. Mimo klasického ubytování v době Vaší nepřítomnosti můžete svému pejskovi dopřát venčení a socializaci ve smečce, běh vedle kola nebo bruslí, plavání a aportování v řece, aportování ve svahu (zvlášť ...
Cena od 250 Kč za den
Hotely pro zvířátka
V hotelu je možné ubytovat:
Tlapka Pes
Hodnocení ubytování
100%
0 hodnocení
Hotel pro kočky Mikeš - Praha 5
Hotel pro kočky Mikeš Praha
Hotel tvoří dvě vytápěné místnosti s okny, vybavené prostornými kójemi s prosklenými průhledy. Příslušenství kóje tvoří proutěný pelíšek (možno přinést vlastní), toaleta, misky na stravu a vodu, polička, škrábadlo a hračky. S Vaším souhlasem může být kočka ...
Cena od 120 Kč za den
Hotely pro zvířátka
V hotelu je možné ubytovat:
Tlapka Kočka
Hodnocení ubytování
100%
0 hodnocení
Nataša Šturmová - Psí chůva - Praha 7
Nataša Šturmová - Psí chůva Praha
Naši pracovníci Vám s radostí vyvenčí popřípadě nakrmí vašeho čtyřnohého přítele ráno, přes den i večer, eventuelně Vám ho pohlídají v době Vaší nepřítomnosti u Vás doma. Psy je možné venčit a hlídat příležitostně i pravidelně, pravidelní zákazníci mají ...
Cena od 150 Kč za den
Hotely pro zvířátka
V hotelu je možné ubytovat:
Tlapka Pes
Hodnocení ubytování
100%
0 hodnocení
SHERAK - chovatelská stanice a hotel pro psy - Říčany
SHERAK - chovatelská stanice a hotel pro psy Praha
Celoročně nabízíme hlídání psů všech plemen a velikostí v našem psím hotelu. V době Vaší nepřítomnosti (dovolená, služební cesta a pod.) se s veškerou péčí postaráme o Vašeho psa. Psi jsou ubytováni jednotlivě v prostorných zastřešených výbězích o rozloze až 15 ...
Cena od 200 Kč za den
Hotely pro zvířátka
V hotelu je možné ubytovat:
Tlapka Pes
Hodnocení ubytování
100%
0 hodnocení
Ubytování psů Mezi stromy - Okrouhlo
Ubytování psů Mezi stromy Praha
Ubytování psů obci Okrouhlo (7 km jižně od Prahy) - 5 nových kotců v řadě, uvnitř zateplené boudy ve dvou velikostech. Společný výběh mezi stromy měří 13 x 15 metrů. Na kotce a výběh vidíme přímo z okna obývacího pokoje, takže psi jsou téměř neustále pod dohledem. K ...
Cena od 160 Kč za den
Hotely pro zvířátka
V hotelu je možné ubytovat:
Tlapka Pes
Hodnocení ubytování
100%
0 hodnocení
  Zajímavosti, zábava a výlety v okolí:
Bobová dráha Prosek - Bobové dráhy
Bobová dráha Prosek
Praha
Praha
Praha 9
Bobová dráha Prosek. V nerezové dráze se můžete řítit rychlostí až 62 km/h nebo se plížit "vyhlídkovým" tempem. Vždy však mějte na paměti určitá pravidla bezpečnosti a hlavně ohled na ostatní návštěvníky. Trať je dlouhá téměř 1 kilometr a nabízí nejednu vychytávku (osmička, "hup", ...). Po příjezdu do cílové rovinky se nemusíte bát, že čerstvě nabytý zážitek vypotíte tlačením vozíku zpátky na start. Dráha je totiž vybavena vlekem, který ... více »
Koupaliště Klánovice - Koupání
Koupaliště Klánovice
Praha
Praha
Praha 9
Koupaliště Klánovice v Praze 9 - Klánovicích nabízí  2 bazény 25 x 10 m a 15 x 10 m s pozvolným vstupem do vody, sociální zařízení, převlékárny, občerstvení a dvě zahrádky. Relaxaci poskytuji lehátka se slunečníky a rozlehlá  travnatá  pláž. Pro děti jsou př ipraveny dvě trampolíny. K dispozici jsou také tři ping-gongové stoly. U koupališ tě  je parkoviště a v bezprostřední blízkosti autobusová více »
Tenisové kurty, hala - Hloubětín - Tenis
Tenisové kurty, hala - Hloubětín
Praha
Praha
Praha 9
Tenisové kurty, hala - Hloubětín. V tenisové hale se pořádají pravidelné tenisové turnaje pro amatéry a mírně pokročilé, kurzy tenisu pro děti. Kvalifikovaně vedená teoretická a praktická tenisová výuka. Tenis je zde pro každého a podle vaší zkušenosti vám přidělí kvalifikovaného trenéra. V Hloubětínském komplexu je k dispozici moderní sauna, vodní pára i více »
Tvrz HUMMER - Zábavní parky
Tvrz HUMMER
Praha
Praha
Praha 9
Tvrz HUMMER je stálý přírodní zábavní park ve středověkém stylu pro celou rodinu, první svého druhu v České republice. Návštěvníci zde mohou zažít na vlastní kůži atmosféru středověkého města, šermířské duely, jezdecké souboje, tanečnice, klauny, pyrotechnické efekty, koňskou show, hudební a taneční představení a poutavé a efektní večerní programy a hry nejen s historickou tématikou. Městečko v sezóně ožívá lidovými umělci, řemeslníky ... více »
DinoPark - Zábavní parky
DinoPark
Praha
Praha
Praha 9
 DinoPark. Unikátní zábavní park s ozvučenými statickými i pohyblivými modely prehistorických zvířat v životních více »
Plavecký bazén Hloubětín s přisolovanou vodou - Koupání
Plavecký bazén Hloubětín s přisolovanou vodou
Praha
Praha
Praha 9
Plavecký bazén Hloubětín s přisolovanou vodou. Chcete prožít stejně krásné pocity uvolnění jako u moře? Navštivte plavecký a sportovní areál s přisolovanou vodou v Praze 9 - Hloubětíně, Hloubětínská 80, 200 m od stanice metra B - Hloubětín! Slaná voda má přirozené antiseptické účinky, nezpůsobuje pálení a červenání očí, uvolňuje svalstvo, působí regeneračně na nervovou soustavu a tím vytváří pocit svěžesti moře. Slaná voda je v ... více »
Aquacentrum Letňany Lagoon - Aquaparky
Aquacentrum Letňany Lagoon
Praha
Praha
Praha 9
Aquacentrum Letňany Lagoon bazénová hala nabízí krytý 25m bazén se šesti dráhami, kde 2 dráhy jsou trvale určeny pro kondiční plavání a zbylá část bazénu slouží jak pro zábavné aktivity, tak pro plavání. Ve velkém bazénu jsou umístěny boční masážní trysky, dnové masážní rošty a tzv. ,,protiproudová tryska“. Významnou dominantou je tobogán dlouhý 86m, který je vhodný pro všechny věkové kategorie. Příjemné večerní osvětlené, které je ... více »
Zámek Průhonice - Zámky
Zámek Průhonice
Středočeský kraj
Praha
Průhonice
Zámek Průhonice. Novorenesanční zámek Průhonice je známý svým nádherným rozsáhlým zámeckým parkem. Jeho,, otcem'' byl na konci 19. století hrabě Arnošt Emanuel Sylva Taroucca. Je to ukázka unikátního díla v přírodním krajinářském pojetí. Roste tu přes tisíc druhů domácích a cizokrajných stromů a keřů. Nejznámější z nich je pěnišník Rhododendron, kosatce a růže.V parku je určitě hezky celoročně, ale největší nádheru uvidíte právě na ... více »

TOPlist
© Rozmanité-ubytování.cz - všechna práva vyhrazena, kopírování obsahu je povolenou pouze se souhlasem provozovatele
Created by Artfocus